Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Navigáció: Üdvözlet > Újdonságok

140-es fejlesztési ciklus

Ugrás Előző Fel Következő Menü

Általános

Fontos változások a NAV Online számlaküldésben

2020. július 1-től változnak az ÁFA (2007. évi CXXVII.) törvény 10. mellékletének szabályai, aminek értelmében 2020. július 1-től számlaadat-szolgáltatásra kötelezettek mindazok, akik az alábbi feltételeknek együttesen megfelelnek:

•   áfaalanyok,

•   belföldön nyilvántartásba vett áfaalany részére, belföldön teljesítenek termékértékesítést, szolgáltatásnyújtást, és

•   erről számlát, számlát helyettesítő okmányt állítanak, bocsátanak ki.

Vagyis nem csak a 100.000 Ft-ot meghaladó Áfa tartalommal rendelkező számlákról kell majd adatot szolgáltatni. Az értékhatár megszűnt, ami által minden belföldi adóalanyok között létrejött belföldi ügyletről történnie kell adatszolgáltatásnak. (Így pl. az alanyi adómentességet alkalmazóknak is be kell küldeni a számláikat júliustól, mivel ők is belföldi adóalanynak számítanak, csak alanyi adómentes státuszúak, ill. a fordított adózású számlák is beküldés kötelesek.)

A 140-es verzióra történő frissítéssel megszűnik a programban az értékhatár, nem lehet azt visszaállítani sem, minden Adóalany státuszú ügyfélnek kiállított (belföldi) számla felküldésre kerül a NAV-hoz függetlenül annak Áfa tartalmától.

Ezen kívül július 1-től minden adóalanynak kibocsátott számla kötelező tartalmi eleme a befogadó adószáma, ezért a program tiltja a számla kiállítását, ha az ügyfél adóalanyisága nem eldöntött (Ügyféltörzs – Adóalany: Nincs megadva). Ennek beállítása a Saját cím/Pénzügy paraméterek Adószám ellenőrzés mezőjében történik.

A számla adatszolgáltatást illetően az előleg elszámolását tartalmazó végszámlában az előleg figyelembevételével adódó különbözetről is adatot kell szolgáltatni. Ez technikailag úgy valósul meg az OSA xml struktúrája szerint, hogy az előlegfelhasználás előleg típusú negatív tételként bekerül az OSA számla xml-be.

Pénzügy

Automatikus kiegyenlítés kerekítéssel

A 138-as verzióban elkészült a Számlakezelésen belül elérhető Kiegyenlítés kerekítéssel művelet mezőparaméterezhetősége, valamint a kiegyenlítés dátumának szélesebb körű szabályozhatósága.

A 140-es verzióban ez kiegészült az automatikus futtatás lehetőségével. Amennyiben a használt szűrés paraméterezésében a Művelet fülön engedélyezve van a Kiegyenlítés kerekítéssel művelet és ez be van állítva alapértelmezett műveletnek, valamint a Művelet utáni teendő=Végrehajtás belépéskor és kilépés, valamint az automatikusan futtatható folyamatnak nincs bevitele, a program a mezőparaméterezéseket hajtja végre automatikusan.

Kiegyenlítés kerekítéssel automatizálása

Kiegyenlítés kerekítéssel automatizálása

Fix devizanem megadása a valutapénztárban

A valutapénztár törzsben megadható egy rögzített devizanem. Csak akkor adható meg, ha a pénztárra még nem lett forgalom felvéve. Amennyiben egy valutapénztárhoz rögzítve van deviza, a Valutapénztár forgalom akcióban ezt a pénztárt választva nincs lehetőség devizát váltani. Így megvalósítható az, hogy devizanemenként különböző kontírszámra menjenek az értékek.

Valutapénztár törzs

Valutapénztár törzs

Ha a Számlasorozatokban egy sorozathoz meg van adva valutapénztár generálás és van olyan valutapénztár a törzsben, amelyiknek fix a devizaneme, a sorozat paraméterekben nem konkrét pénztárat, hanem pénztár képletet kell megadni. Ha csak egy fix devizájú pénztárt adunk meg, előfordulhat, hogy az aktuális számla más devizanemű, mint a hivatkozott pénztár. Ilyenkor a program nem generál pénztárbizonylatot. Ennek kivédésére javasolt a pénztár képletbe olyan pénztárt is beletenni, amelyben nincs deviza fixálás, akkor azzal fog történni a pénztártétel generálás.

Devizapénztár képlet megadása a számlasorozatokban

Devizapénztár képlet megadása a számlasorozatokban

Logisztika

Szállítólevél számlázásának dátuma

2020. július 1-től változik a számla kibocsátására meghatározott, a teljesítéstől (előleg esetén az adófizetési kötelezettség keletkezésétől) számított ésszerű idő, mely 15 napról 8 napra csökken. Ezért a program a már 8 napnál nagyobb időeltérés esetén figyelmeztet erre számlázáskor.

A 8 napra csökkenés csak a 2020. június 30-a utáni teljesítés keltű számlák esetében válik valóra, azaz pl. egy 2020. június 17-i szállítólevél június 30-ra számlázásakor még nincs üzenet, de egy június 22-i szállítólevél július 1-re számlázásakor már van.

Figyelmeztetés az ésszerűnél nagyobb dátumeltérésre

Figyelmeztetés az ésszerűnél nagyobb dátumeltérésre