Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Navigáció: Üdvözlet > Újdonságok

165-ös fejlesztési ciklus (várható megjelenés: május utolsó hete)

Ugrás Előző Fel Következő Menü

Gmail levelezés beállítása 2022.05.30-tól

A Google 2022.05.30-tól változást vezet be a Gmail szerverhez történő külső hozzáférések autentikációja szempontjából.

Részletes leírás itt.

Pénzügy

Számlafejléc módosulása a formázott vevőszámlákon

Az új előlegszámlák már a normál számlákkal egy modulban készülnek (Vevő, Export), így a nyomtatásukat is a VV_SZPRN vagy a K1_SZPRN végzi. Az előlegszámlák nyomtatásánál a számlafejlécben plusz sorban ki kell írni, hogy (Előlegszámla), a normál számláknál viszont nem. Mivel eddig egy hivatkozás írta ki a hol egy, hol két soros szöveget, bizonyos számlaformákban az (Előlegszámla) szöveg összecsúszott az alatta megjelenő szöveggel. Ezért külön lett választva a két hivatkozás, a SzámlaFej_Név_Típus hivatkozás már csak a számla típusát írja ki (Rögzített számla vagy Számla), és készült egy új hivatkozás: SzámlaFej_Elő_Tipus, amely csak előlegszámla esetén jelenik meg és írja ki az (Előlegszámla) szöveget. A gyári számlaformátumokban a 165-ös verzióban módosultak a fejléc hivatkozások, a saját számlaformákban ezt kézzel kell megcsinálni, az új hivatkozás a Számlatörzs adatok/Előlegszámla típus helyen érhető el.

Előlegszámla típus kihelyezése a számlaformára

Előlegszámla típus kihelyezése a számlaformára

Új áfa analitika kimenő számlázásban az Áfa trv. 104.§-a szerint

A vevő, ill. az export számláknál új áfa analitika lehetőség jelent meg, mely a légikereskedelmi forgalomban részt vevő vállalkozás által használt légiközlekedési eszköz üzemeltetését, fedélzeti ellátását szolgáló termék értékesítését támogatja. Az ilyen értékesítéseket a bevallás 1. sorába kell tenni, függetlenül attól, hogy belföldi, közösségen belüli vagy export a számlázás (export esetén a. 1. sor értéket részletezésre kerül a 37. sorban). Ha a számlatételben az Áfa analitika1 értéke Adómentes, akkor az Áfa analitika2-ben választható a Légi.k.104§ érték, ekkor kerül az összeg a bevallás 1. sorába.

Érték berakása az Áfa bevallás 1. sorába

Érték berakása az Áfa bevallás 1. sorába

Fejlesztések a Bankkivonat beolvasásban

A bank kivonat beolvasás funkció több ponton változott, továbbfejlődött:

1. Dokumentum iktatás kivonathoz

Ezentúl a kivonat fejléchez is rögzíthető dokumentum. Eddig csak a banktételekből lehetett elindítani dokumentum felvételt, ami viszont a kivonathoz mentődött el, a rögzítés viszont így kényelmetlen volt és nem egyértelmű.

Dokumentum kapcsolása a bankkivonathoz

Dokumentum kapcsolása a bankkivonathoz

 

2. Kivonat törlése

Elérhetővé vált a kivonat törlése egy funkció billentyűvel.

Eddig csak az összes tétel kitörlésével, majd kilépésnél a törli a kivonat fejlécet kérdésre válaszolva lehetett kivonatot törölni.

Természetesen, ahogy eddig is, kivonat tétel – ezáltal egész kivonat is csak akkor törölhető, ha nem tartozik hozzá még banktétel. Erre üzenet figyelmeztet.

Kivonat törlési lehetőségek

Kivonat törlési lehetőségek

 

3. Kivonat tételhez nyitott számlák automatikus párosítása

A kivonat tételben Vevő/Szállító számla esetén megszűnt az automata és kézi mód. A kiegyenlítés egyből az automata móddal indul, majd F4-el új tételek kiválasztása lehetséges ugyanebben a gridben kézzel. Az automata mód által megajánlott számlák kipiálásra kerülnek (ezekből fog tétel generálódni), a súgó sorban megjelenő három törlés gomb közül lehet választani, amely

- Ctrl+F3: Kiüríti a számla gridet teljesen – ha nulláról szeretnénk kezdeni

- Shift+F3: A nem kipipált tételek törli – ha az automata mód alapján beajánlott számlákat bent szeretnénk hagyni, de a többit eltüntetni a gridből

- F3: Egy sor törlése

Kivonat/tétel törlési lehetőségek

Kivonat/tétel törlési lehetőségek

 

4. Pénzügyi rendezés kivonattétel alapján

Lehetőség van ezentúl minden előjelű vevő és szállító számlát kiválasztani mind terhelés, mind jóváírás iránynál. (Eddig probléma volt, hogy nem lehetett egy jóváíráshoz negatív vevőszámlát is kapcsolni, pl. ha egy ügyfél elutalt 1000 Ft-ot az 1270 Ft-os és a -270 Ft-os számlájára.)

5. Maradék összeg automatikus kezelése

Lehetőség van arra, hogy az összegek számlához rendelése ablakból úgy lépjünk ki, hogy nem rendeltük számlához a teljes összeget, hanem a maradék összeget automatikusan Egyéb tételként legeneráljuk. Fel lehet venni a számla gridben számlaszám nélküli ügyféllel ellátott Vevő/Szállító számla típusú kiegyenlítés tételt, a kilépésnél pedig, ha nincs a teljes összeg felosztva, megkérdezi a program, hogy legenerálja-e a különbséget Egyéb tételként. Amennyiben igen, egy ügyféllel ellátott Egyéb tétel is fog keletkezni.

A 3-4-5 pont egységes, tehát a normál Banktétel felvételben is ugyanezek működnek Több számla kiegyenlítése üzemmódot kiválasztva.

6. Gazdasági esemény kezelése a kivonatban

Lehetőség van a Kivonat tétel gridben egyszerre több Egyéb tételt gazdasági esemény alapján legenerálni. Pl. a bankok általában a bankköltségeiket akár 10 részletben terhelik, azaz 10, bankköltség típusú Egyéb tételt kellene a kivonaton felvenni. A Kivonat gridben az Egyéb tételek kipipálásával, majd a súgó sorban lévő Gazdasági esemény gomb megnyomásával generálható a banktétel/ek.

Gazdasági esemény generálása

Gazdasági esemény generálása

7. Számlaszám nélküli tétel rögzítése

Arra az esetre, ha az utalást nem lehet számlához kapcsolni, de feltételezhető, hogy a vevő elszámolási számlára vonatkozó utalás történt, ezentúl fel lehet venni a számla gridben számlaszám nélküli ügyféllel ellátott vevő/szállító számla típusú kiegyenlítés tételt.

8. Banktétel kereső ablak táblázatos lett

A banktétel módosítás és a Kivonat módosítás funkciók keresőablakai datagridesek lettek, így jóval több információ látszik a tételekről anélkül, hogy rápozicionálnánk. Az ablak alapértelmezett értékekkel indul, betehetőek a datagrid LinkedTo szabályai szerint új oszlopok (jobb gomb a fejlécen). Valamint készült ragasztás, azaz hozzá rögzíthető a kereső ablak a banktétel ablakhoz növelve a strukturáltságot.

Táblázatos keresőablak

Táblázatos keresőablak

 

Megjegyzés a Számlát módosító okiraton

Ha csak egy számla megjegyzését kívánjuk módosítani, a módosító okirat fejlécében be kell pipálni a Megjegyzés módosítása-t, így lehetőség van akár az eltárolt fejléc megjegyzés, akár a nyomtatáskori megjegyzés módosítására. Megjegyzendő, hogy mivel a program kizárólag a fejléc megjegyzést tárolja el a számlához, csak ezt lehet oly módon módosítani, hogy az eredeti számla megjegyzését írjuk át a kívántra. A nyomtatáskori megjegyzésnél egyszerűen be kell írni az újat, ott nem lesz felajánlva az eredeti.

Nyitó tétel helyzete a Pénztárnaplóban

A NYITÁS típusú bizonylat megjelenítése határozható meg egy új paraméterrel: NyitóBizTip = Nyitóba / Forgalomba. Utóbbi a korábbi működés, azaz ha a lekért időszak első napján van NYITÁS típusú tétel, az is a forgalomban látszódik, nem nyitásként. Ezzel szemben a Nyitóba érték a nyitás sorába teszi a NYITÁS típusú bizonylat értékét.

84/2022 (III.5.) kormányrendelet szerinti szocho kedvezmény

A 84/2022. (III. 5.) Korm. rendelet alapján a kisbenzinkutak szocho fizetési kedvezménye meghosszabbításra került, július hónapra is igénybe vehető.