Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

 

Extrém sok készletmozgás (évente termékenként több tíz-/százezer) esetén, még a Készlet göngyölítési dátum beállítás ellenére is létrejöhet olyan magas rekordszám, ami már túl nagy erőforrás igényű. Erre az esetre dolgoztuk ki a Készlet gyorsítótár megoldást, ami hasonlóan működik, mint a készlet göngyölítés, de annál még dinamikusabb és remekül kiegészíti azt. A megoldás lényege a következő:

A Készlet - Gyorsítótár frissítés automatikus üzenetben beállíthatunk egy intervallumot napokban, amelynél régebbi szállítóleveleket már nem tervezünk módosítani. Az ütemezésnek megfelelően a gyorsítótár frissítés a futásának napjához képest ennyi nappal korábbi készletet és nyilvántartási értéket számolja ki és menti el, Termék/Gyártási szám/Raktár/Alábontás szinten.

A Készlet gyorsítótárat használó funkciók a készlet számításnál ezt az elmentett értéket, mint nyitó készletet veszik figyelembe és csak az ezt a dátumot követő mozgásokat számolják végig. (Természetesen ha nincs elmentve a gyorsítótárban a termékünkre vonatkozó adat, akkor a készletgöngyölítés kezdődátumától kiszámolja a hagyományos módon.) A gyorsítótár alkalmazásával jelentős erőforrás megtakarítás érhető el. (Gondoljunk például arra, hogy április végén, amikor az előző évi mérleg még nincs lezárva, ezért készletgöngyölítés kezdődátumot még nem szerencsés beállítani, akkor az előző év január elseje a legutóbbi készletgöngyölítés dátum, tehát 16 hónapnyi mozgást kell végigszámolni a mai készlet megállapításához!)

A gyorsítótár rugalmassága abban rejlik a göngyölítéshez képest, hogy ha mégis visszanyúlnánk a beállított dátum elé, azaz olyan szállítólevelet hoznánk létre, vagy módosítanánk, esetleg törölnénk, aminek a dátuma ezt megelőző, akkor az általa érintett gyorsítótár bejegyzéseket törli a program. Így a készlet számítást végző eljárás arra kényszerül, hogy a készletgöngyölítés kezdődátumtól számolja ki az aktuális készletet, aminek következtében ebben az esetben is helyes adatot kapunk.

További előnye a szolgáltatásnak, hogy gördülő, tehát mindig közel azonos az az időtáv, amelynek készletmozgásaival számolni kell, nem távolodunk el a nyitó dátumtól, így nem nő számottevően a számítás erőforrásigénye.

A funkcionalitás előnyeinek legjobb kihasználásához azt javasoljuk, hogy se túl rövid, se túl hosszú intervallumot ne válasszanak. Előbbi esetben túl sokszor fogjuk törölni a gyorsítótárat és így nem segíthet eleget, míg az utóbbiban túl hosszú időszakot kell újraszámolni, így nem gyorsul a folyamat annyit, amennyit lehetne. A helyes időtartam meghatározásánál a saját gyakorlatunkból érdemes kiindulnunk. Ha jellemzően nem kell visszamenőleges mozgásokat rögzítenünk (tehát nincs olyan, hogy mondjuk egy külső telephelyen, kézi szállítólevélen rögzített mozgásokat hetente, vagy havonta egyszer, utólag rögzítenek a központban), akkor is érdemes néhány hétnyi időtartamot beállítani. Viszont két-három hónapnál hosszabb időtartam beállítása nem indokolt, csak extrém esetben. Ezekkel a beállításokkal jelentős gyorsulást érhetünk el.

Fontos: A készlet gyorsítótárat nem a Készletgöngyölítés kezdődátum beállítás helyett, hanem azzal együtt kell használni, mert csak így érhetjük el a kívánt eredményt!

 

A szolgáltatást jelenleg használó funkciók listája a Készlet - Gyorsítótár karbantartás leírásában található.