Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Mi az a SID?

Egy egyedi azonosító, amely az egy számfejtéshez tartózó adatállomány-rekordok egyedi azonosítója.

Felépítése: Alkalmazásminőség kód (2 karakter) - jogviszony/technikai jogviszony kezdete (6 karakter) - sorszám (3 karakter)

Pl. 20-18.05.01-001, egy 2018.05.01-én kezdődő 20-as alkalmazásminőség kódú jogviszony azonosítója.

Mi az az összekapcsolt SID?

Az összekapcsolt SID azt jelenti, hogy egy jogviszonyt bizonyos esetekben technikailag szét kell bontani több részre, de ahhoz, hogy jelölni tudjuk, hogy ezek a technikai jogviszonyok ugyanazon jogviszony szétbontásai, össze kell őket kapcsolni.

Összekapcsoltnak minősülnek azok a jogviszonyok, amelyeknek az Összekapcsolás oszlopban lévő szám azonos. Azok a SID-ek, amelyeknél a "Nincs összekapcsolva" szöveg jelenik meg, azok nincsenek egymással összekapcsolva.

Példa összekapcsolt SID-re

Példa összekapcsolt SID-re

A fentiekből következik, hogy csak azonos alkalmazásminőségű SID-eket kell bizonyos esetekben összekapcsolni. Tilos nem azonos alkalmazás minőségű SID-eket összekapcsolni!

Az összekapcsolt SID-ek 08-as átadásnál, vagy szabadság számításnál úgy viselkednek, mintha egy SID lenne, vagyis az összekapcsolt jogviszonyok közül a legkorábban kezdődőt tekinti a program a jogviszony elejének.

Miért kell összekapcsolt SID-eket létrehozni?

A program architektúrájából adódóan az alábbi esetekben új jogviszony azonosítót kell definiálni, miközben az adatszolgáltatások az eredeti SID adatait várják el, ezért van szükség a különböző technikai jogviszonyok összekapcsolására.

Mikor kell és hogyan lehet összekapcsolt SID-eket létrehozni?

Az alábbi esetekben, ha új adat kerül rögzítésre, a program egy üzenettel felhívja a figyelmet arra, hogy ekkor új, összekapcsolt jogviszonyt kell létrehozni, és ha ezt elfogadjuk, akkor a program automatikusan létre is hozza azt. Javasoljuk, hogy a program által felkínált létrehozást válasszák, így biztosíthat minden jogviszony függő adat folytonossága.

Az összekapcsolást 20-s és 30-as alkmin esetén lehet alkalmazni, más esetekben nem. Minden esetben a kiiduló SID alkminje kerül másolásra, kivéve, ha egy 30-as alkmin tagnak nyugdíjba vonulás miatt kell SID-et váltani. Ekkor 53-as alkmin kerül létrehozásra.

A létrehozás felajánlásakor a program egy kis ablakot jelenít meg, ahol még kiválaszthatjuk, hogy milyen adatokat szeretnénk átmásolni:

Jogviszony függő adatok másolása

Jogviszony függő adatok másolása

Munkaidő változás

Amennyiben a dolgozó heti munkaideje megváltozik, új sort kell a Munkaköri besorolásba rögzítenünk. Az új sor rögzítését a jelenleg meglévő jogviszony Munkaköri besorolás menüpontban kell elkezdenünk, majd a az alábbi üzenetet kapjuk a Heti óraszám mező elhagyása után:

Heti óraszám változása

Heti óraszám változása

Itt az Igen gomb választása után a fenti ablakban a Munkaköri besorolás sor kivételével alapértelmezetten minden sor bepipálásra kerül, de ez módosítható a jóváhagyás előtt.

Hóközi bérváltozás

Csak akkor van SID váltásra szükség, ha Dátum mezőben nem hónap elseje szerepel, a program is csak ekkor küld figyelmeztető üzenetet.

Amennyiben a dolgozó alapbére hóközben megváltozik, új sort kell a Személyi alapbérbe rögzítenünk. Az új sor rögzítését a jelenleg meglévő jogviszony Személyi alapbér menüpontban kell elkezdenünk, majd a az alábbi üzenetet kapjuk az utolsó oszlop elhagyása után:

Hóközi bérváltozás

Hóközi bérváltozás

Itt az Igen gomb választása után a fenti ablakban a Személyi alapbér sor kivételével alapértelmezetten minden sor bepipálásra kerül, de ez módosítható a jóváhagyás előtt.

Nyugdíjas státusz

Csak akkor van SID váltásra szükség, ha a dolgozó saját jogú nyugdíjas lesz, vagyis 7-es vagy 8-as kódú nyugellátásban fog részesülni. A program is csak ekkor figyelmeztet, a többi nyugdíjas kódnál nem.

Nyugellátás rögzítése

Nyugellátás rögzítése

Amennyiben a dolgozó nyugellátásra lesz jogosult, vagy korábbi ellátás helyett már saját jogon részesül ellátásban (nők 40 program vagy öregségi nyugdíjkorhatár elérése) a További alapadatok/ Nyugdíjas kód (a gomb csak akkor aktív, ha a nyugdíjas törzsszám mezőben szerepel érték) gomb megnyomásával fel kell azt rögzítenünk. Az alábbi üzenetet kapjuk az utolsó oszlop elhagyása után:

Nyugdíjas kód vátozás

Nyugdíjas kód vátozás

Itt az Igen gomb választása után a fenti ablakban minden sor bepipálásra kerül, de ez módosítható a jóváhagyás előtt.