Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Jogi háttér

Munkatörvénykönyv (2012. évi I. tv.) továbbiakban MT.

Éves szabadság

Az éves szabadságot a Személytörzs / Szabadság menüpontjában kell felvenni évenként. Valamint lehetőség van a Bérszemély szűrés menüpontból akár még az első számfejtés előtt csoportosan generáltatni.

Alapszabadság

Az alapszabadság 20 nap/év. Amennyiben órában tartjuk nyilván a dolgozó szabadságát, akkor 20 * napi óraszám (pl. ha napi óraszám = 8, akkor évi 160 óra, ha napi óraszám = 4, akkor 80 óra)

Az aktuális évben az első számfejtéskor a program feltölti a személy szabadság részletező tábláját, amihez figyelembeveszi az életkort, a belépés dátumát, valamint az eltartottakkal kapcsolatosan rögzített adatokat.

Pótszabadság

Az életkor és a gyeremekek után járó pótszabadságos napokat a program megajánlja, amennyiben kitöltésre kerülnek a Személytörzs / Eltartottak menüpont adatai. A gyermekek után járó pótszbadság nem bírálható felül kézzel.

A többi pótszabadságot nem ajánlja meg a program. A felhasználónak kell azt felrögzítenie.

A "Pótszabadság" mezőben megadott szabadságos napok az évben arányosításra kerülnek. Ide adható meg bármilyen egyéb jogcímen adott szabadság, ami a fenti kategóriákba nem fér bele.

Az "Egyéb pótszabadság" mezőben megadott szabadságos napok száma nem kerül arányosításra az évben. Pl. használható arra, ha a munkáltató a belépés fátumától függetlenül ad 5 nap pótszabadságot minden dolgozójának.

Áthozott szabadság

Új év szabadság adatainak felvétele esetén, az előző évi fel nem használt szabadság beajánlja a program Áthozott egyéb szabadság mezőbe.

A program nem ellenőrzi, hogy az áthozott szabadság megfelel-e az MT 123§-ban foglaltaknak. Ezt a felhasználónak kell megtennie és az Áthozott egyéb szabadság mező értékét módosítania.

Szabadság részletezése

Szabadság részletezése

Szabadság korrekció

Szabadság arányosítása belépéskor

A program az MT 121§ alapján a belépés dátuma alapján arányosítja a szabadságot, és a törvénynek megfelelően kerekíti.

Példa az arányosításra:

Belép 2013.02.03.

A 2013-as szabadság ajánlás: 20 nap lenne, de

20/365*(365-34) = 18,13 - > vagyis 18 nap lesz az ajánlás.

Szabadság arányosítása kilépéskor

A program az MT. 121 § alapján a kilépés dátumával, ha az nem év végére esik, arányosítja a szabadságot.

Amikor a kilépés dátuma rögzítésre kerül a Személytörzs/Jogviszony ablakban, lezárásakor a program egy felugró ablakban megmutatja, hogy mi alapján fogja ksizámolni a megváltható vagy még kiadható szabadságot:

Kilépéskor számolt napok számolása az alábbi algoritmus alapján történik:

Egész évre járó rendes szabadság

Alapszabadság + életkor alapján járó pótszabadságos napok száma

Egész évre járó összes szabadság

Az összes tárgyévi szabadságos napok száma (Alapszabadság + életkor alapján járó pótszabadságos napok száma + tárgyévi egyéb szabadságok)

Munkaviszony tartama

Belépés napjától a kilépés napjáig eltelt napok száma naptári napban. A belépés és a kilépés napja is beleszámít.

Arányszám

A Munkatörvény könyvének megfelelően számolt arányszám, amellyel megszorozva az Évben járó összes szabadságot megkapjuk, hogy a dolgozónak mennyi szabadság jár a munkában töltött idő alapján.

munkában töltött napok száma / év napjainak a száma

Arányosított szabadság

Évben járó összes szabadság * arányszám

TP miatti korrekció

30 napon túli keresőképtelenség esetén csökken a kiadható szabadságos napok száma. Ebben a mezőben az a napszám kerül feltűntetésre, ahány nappal csökkent az eddigi keresőképtelen napok alapján a szabadságos napok száma -> részleteket lásd alább

------------------------------------------------------

 

Áthozott szabadság

Előző évről áthozott összes szabadság

Felhasznált szabadság

Tárgyévben felhasznált szabadságos napok száma

Megváltható szabadság

Arányosított szabadság - TP korrekció miatti napok - felhasznált szabadság + áthozott szabadság

 

A Megváltható szabadság mező értéke átírható. Amennyiben tudjuk, hogy majd a havi adatok felvétele során ki fogjuk adni a dolgozónak a még fennmaradó szabadságát, akkor ebbe a mezőbe lezárás előtt 0-t kell beleírni.

A megváltható szabadságra eső összeget a Havi adatok felvétele során lehet kiszámoltatni a programmal -> Részletek

Fizetés nélküli szabadság miatti korrekció

Az Mt. 115§ alapján a szülési szabadság (CSED) és a GYED első hat hónapja, valamint a katonai szolgálat első 3 hónapja számít munkában töltött időnek. Így az ezen kívül GYED-en, GYES-en, egyéb fizetésnélküli szabadságon töltött idővel csökkenteni kell a munkában töltött időt a szabadságos napok meghatározása szempontjából.

A program a havi adatban rögzített és számfejtett fizetés nélküli szabadságok idejével csökkenti az év napjainak a számát. (Kivéve, ha a fizetés nélküli szabadság jogcíme 21, 22, és utóbbi esetében hat hónapnál korábban kezdődött a tartós távollét eleje vagy 30 és három hónapnál korábban kezdődött a tartós távollét.)

Ezeket a távolléteket a Személytörzs / Tartós távollét menüpontba rögzíteni kell, így lesz helyes a szabadságos napok ajánlása.

Szabadság kiadása

A szabadság kiadására a Havi adatok funkcióban kerül sor.

2013. augusztus 1-ét követően, az egyenlőtlen munkaidő-beosztásban dolgozóknak kiadott szabadságok esetében a törvény választási lehetőséget biztosít a szabadság órában vagy napokban történő nyilvántartására. (MT 124.§)

MT 124§ (2)

Amennyiben az MT 124§ (2) szerinti értéket választjuk, akkor a havi adatok bevitele során a részletező adatoknál a Napi munkaidő órszáma egyenlő lesz a a Munkaidő besosztás szerinti munkaidő óráinak a számával, és a kiadott szabadság napokban kerül feltűntetésre a bérjegyzéken.

MT 124§ (2) szerinti szabadság kiadása

MT 124§ (2) szerinti szabadság kiadása

Bérjegyzék

Bérjegyzék

MT 124 § (3)

A MT 124. § (3) kimondja, hogy a napi munkaidõ mértékétõl eltérõ munkaidõ-beosztás esetén, a munkavállaló a szabadság kiadása során a beosztással azonos tartamra mentesül munkavégzési kötelezettsége alól és a kiadott szabadságot ezzel egyezõ óraszámban kell elszámolni és nyilvántartani

Ezért a szabadság kiadása során az ún. részletező adatok között meg lehet adni a Munkaidő beosztás szerinti munkaidőt és  a Napi munkaidőt is órában. Amennyiben a kettő eltér egymástól, a program a kiadott szabadság napjainak számát megszorozza a Munkaidő beosztás szerinti munkaidő és  a Napi munkaidő hányadosával.

Az MT 124§ (3) választásával az eddig ismert módon történik a szabadság nyilvántartása:

Példa: A dolgozó heti 32 órában (vagyis napi 32/5=6,4 órában) dolgozik, munkaidő beosztás szerint hétfőtől csütörtökig napi 8 órában.

Ha egy munkanapon elmegy szabadságra, akkor az 1 nap helyett, 2 x 8 / 6,4 = 2,5 napot fog felhasználni a szabadságok közül. Ez megfelel annak, mintha óraszámban lenne nyilvántartva a szabadság, hiszen a tört szabadság napok számát a napi munkaidővel beszorozva órában is megkapjuk a szabadság pontos számát, amelyet a bérjegyzéken is feltűntetésre kerül.

Szabadság kiadása részletező

Szabadság kiadása részletező

Bérjegyzék

Bérjegyzék

A Munkaidő beosztás szerinti munkaidőt és a Heti munkaidőt (ebből számolódik a Napi munkaidő) a Személytörzs / Munkaköri besorolás menüpontban lehet előre megadni. Az ott megadatok kerülnek beajánlásra a havi adatok felvétele során.

Egyéb információ

Szabadságmegváltás

Távolléti díj számfejtése

Paraméterezés

A számfejtés paraméterekben megadott Fizetett szabadság jogcímre lesz leszámfejtve a szabadság.

A program a számfejtés paraméterek Fizetett szabadság mezőben meghatározott érték típus fogja leszámfejteni (Távolléti díj)