Vevőszámla bevitel. Belföldi és külföldi vevőszámlák bevitele, kontírozása és nyomtatásának indítása. A számlákhoz kapcsolt gazdasági események rögzítése és kontírozása. Előlegek számlához rendelése. Kitöltés szállítólevélről. Stornírozás, helyesbítőszámla készítés. A rendszer ebben a menüpontban kezeli a helyesbítőszámlák felvételét is.
Ez a funkció vevő számlák kiállítását, kezelését teszi lehetővé. A programmal Gyűjtőszámla is készíthető. A funkció működésének jellegzetességeit előzetesen a vevőszámla-paraméter funkcióban határozhatjuk meg. Menü paraméterben letiltott kontírozás esetén a vevőszámla-paraméterben megadott kontírozási adatokat a rendszer a vonatkozó mezőkbe a felvevő felhasználó számára módosíthatatlanul beírja. A számla felvételét követően számlanyomtatási lehetőségünk van. Amennyiben a nyomtatási párbeszédablakon a számla nyomtatás beállítást választjuk, akkor akár nyomtatóra, akár képernyőre kérjük a nyomtatási képet a számlánk nyomtatott állapotba kerül attól függetlenül, hogy valójában kinyomtattuk-e. Amennyiben azt szeretnénk ellenőrizni, hogy a számla hogyan nézne ki a nyomtatás után, akkor az ellenőrző lista nyomtatást válasszuk, ami csupán abban különbözik a számla nyomtatásától, hogy a számla címfelirat helyett az ellenőrző lista felirat jelenik meg. Abban az esetben, ha a számlák nyomtatása nem számlánként, hanem több számla felvétele után egyszerre történik, akkor ezt megtehetjük a számla lista funkció segítségével.
További lehetőség a funkcióban helyesbítőszámla készítés, ami lehetővé teszi helyesbítőszámla kiállítását úgy, hogy a tételsorok módosítását követően a helyesbítő számlán a régi tételek ellentett (normál számla helyesbítése esetén negatív) előjellel jelennek meg, a módosított helyesbítő tételek pedig pozitív előjellel, nyomtatásban pedig a különbözet tételt is nyomtatja a program. A helyesbítőszámla fejléc fülén megjelenik a helyesbítő felirat a helyesbített számla számának a feltüntetésével.
Lehetőség van stornó számla felvételére, a stornó számla az eredeti számla tételeit ellentétes előjellel tartalmazza.
Számlák állapotát több módon tipizáljuk. Első tipizálási lehetőség a normál / helyesbített / stornózott / visszavont, második a normál / nem nyomtatható / nyomtatott állapot. (Nyomtatott állapotú a számla, ha legalább egy példányát kinyomtattuk.) Szintén fontos tulajdonság az előleg / normál típus. Nem nyomtatható állapotú a számlánk, ha a vevőszámla-paraméter funkcióban a vonatkozó számlasorozat nem nyomtatható mezője ki van pipálva és ezzel a sorozattal vettük fel a számlát. Ezt akkor használhatjuk, ha pl.: könyvelőirodaként más cégek könyvelését vezetjük, hiszen ekkor nincs szükség ismételt számlanyomtatásra.
A kontírozásra vonatkozó mezőknek (főkönyvi szám, másodlagos könyvelés főkönyvi szám, költséghely, témaszám, pozíciószám) - a megfelelő paraméter funkcióban felvettek szerint - értéket akkor ajánl meg a program, ha a bizonylaton ki vannak töltve egyrészt a kötelező kitöltésű mezők (felülről lefelé haladva a fülön belül és balról jobbra haladva a fülek között), másrészt a vonatkozó paraméter feltételeiben szereplő mezők is a bizonylat bevitelben (attól függetlenül, hogy magában a paraméterben van-e megadva nekik érték).
A rendszerbeli felvételkor automatikusan kiosztott számlaszám 3 szegmensből áll. Az első szegmens 4 karakteren a kiállítás dátumának megfelelő pénzügyi év kezdő dátuma által meghatározott évszám. A második szegmens a kiállításkor választott sorozat kódja. A harmadik szegmens egy sorszám.
A számla nyomtatásával kapcsolatos tudnivalókat a számla lista funkciónál találja meg.
Nyomtatott vagy NAV felé beküldött számlán csak a kontírozási adatokat, ellenőrzött pipa, az ügynököt, a szerződésszámot, az elhatárolást, a tervezett költséget, a megjegyzést, és a kapcsolódó eseményt lehet módosítani.
Azokban a számlasorozatokban, ahol a vevőszámla-paraméter funkció sorozatán az Egyszer használható Költséghely, Témaszám, Pozíciószám mező értéke ki van pipálva, a számla mentésekor a kiválasztott Költséghely, vagy Témaszám, törzsében a Használható forgalomban mező értéke hamis értékre állítódik, a Pozíciószám esetén pedig ugyan ez történik a használható mezővel.
A számla felvétele során, mikor a rögzítés gombot megnyomja a felhasználó, három az előlegekkel, előlegfelhasználással kapcsolatos táblázat jelenhet meg.
Régi típusú előlegek
Ebben a táblázatban a bankban vagy pénztárban előleg vagy előleg engedményezéssel típussal felvett tételeket ajánlja fel a program. A javasolt előleg mezőbe írhatjuk be a most felvett számlához felhasználni kívánt előleg összegét.
Előlegszámla tételek
Ebben a táblázatban az előlegszámlaként rögzített előlegszámlák, előlegszámla tételek közül választhatjuk ki, hogy melyeket szeretnénk jelen számlához felhasználni.
Előlegszámlához rendelt előlegek
Ebben a táblázatban a bankban vagy pénztárban előlegszámla kiegyenlítés vagy előlegszámla kiegyenlítés engedményezéssel típussal felvett tételeket ajánlja fel a program csak az előlegszámlák esetén. A javasolt előleg mezőbe írhatjuk be a most felvett előlegszámlához felhasználni kívánt előleg összegét.
Rögzítéskor a számlához előlegek rendelhetőek. Ezzel kapcsolatos adatok az előlegfoglalás részben leírtak érvényesek.
A következő paraméterek leírását a paraméterek általános leírásában találhatjuk meg: Dátumkijelzés, Év, Felhasználókijelzés, Kapcsolódó funkció, Listaváltozat, Verziókijelzés.
A következő paraméterek leírását a számla nyomtatás menüpont alatt találhatjuk meg: FeliratNyelv, AdatNyelv, Alapértelmezett kimeneti eszköz, Karakteres számla, Karakteres balmargó, Karakteres felsőmargó, Karakteres sorok száma, Karakteres kódkészlet, Megjegyzés, Megjegyzés szerkesztés, Ütemezés.
Egyéb
Nyitási metódus: Sok esetben előfordul, hogy a sERPa 3.0 programmal történő könyvelés megkezdését követően olyan pl. banki kiegyenlítés történik olyan számlára hivatkozva, amely még a jelenlegi rendszert megelőzővel lett lekönyvelve. Ahhoz, hogy a banki kiegyenlítés megjelenjen a kívánt főkönyvi számon (a feladás ne jelezzen hibát), szükség van a számla rögzítésére és kontírozására. A rögzítés egyrészt a kifuttatáshoz kell, a kontírszámok megadása pedig a kapcsolódó adatok (kiegyenlítések, kapcsolódó tételek) megfelelő főkönyvi számon történő megjelenéséhez szükségesek. Ilyen esetben a könyvelés dátum mezőt üresen kell hagyni, egyébként az adott számla is felkerül a főkönyvbe!
Számla mentésekor (Felvétel üzemmódban)/generáláskor mentésre kerül az éppen használat Saját adat/telephely (ID szerint), és így nyomtatáskor cégnév változás esetén az akkor használt adattal nyomatódik. (Feltétel, hogy a Saját adatban új cégnév esetén új rekordot kel rögzíteni) (sERPa 42.40085-tól)
Térítés nélküli átadás esetén két féle gazdasági eseményt különböztethetünk meg:
1, Egy termék, eszköz vagy szolgáltatásnyújtás térítésmentesen történő átadása, amikor az ÁFA értéke megtérítésre kerül. Ebben az esetben a Térítésmentes átadás - ÁFA megfizetésével áfa analitikákat kell kiválasztani. A tétel fülön az Áfaszámla analitikához hasonlóan jelennek meg a mezők. Az áfa összeget az Áfa mezőben szükséges feltüntetni, amely a megadott főkönyvi számokkal szemben feladásra kerül a főkönyvbe, illetve átadásra kerül az Online számla adatszolgáltatás rendszerének is REFUNDABLE_VAT jelöléssel. Javasolt könyvelés a következő: Elszámolási főkönyvi szám: 368 (technikai főkönyvi szám) Áfa főkönyvi szám: 467
2, Egy termék, eszköz vagy szolgáltatásnyújtás térítésmentesen történő átadása, amikor az ÁFA értéke nem kerül áthárításra a vevő részére. Ebben az esetben a Térítésmentes átadás - nem megtérítendő ÁFA áfa analitikákat kell kiválasztani. A tétel fülön a Nettó egységár, Bruttó engedmény, Nettó engedmény, Bruttó engedmény, Engedményszázalék és a Nettó érték és Bruttó érték mezők jelennek meg. Az analitika megadása és az egységár kitöltése után a program automatikusan kitölti az engedményszázalék mezőt 100% értékkel nem módosítható módon. A nettó engedmény és bruttó engedmény mezők értéke is automatikusan üres értéket kap, továbbá az említett két mező értékét sem lehet módosítani. A program a Nettó egységár mező értéke alapján fogja kikalkulálni a megadott százalékkulcs alapján az ÁFA értékét, amely feladásra kerül a főkönyvbe, illetve átadásra kerül az Online számla adatszolgáltatás rendszerének is NONREFUNDABLE_VAT jelöléssel. Javasolt könyvelés a következő: Elszámolási főkönyvi szám:311 Áfa főkönyvi szám: 467 A szükséges ráfordítás főkönyvi szám megadását a Pénzügyi év funkció Feladás fülön található Térítés mentesen átvállalt áfa ellenszámla mezőben lehetséges megadni, amellyel szemben a kikalkulált áfa érték feladásra kerül. Amennyiben más analitikával rögzített tételt is szükséges rögzíteni a számlán, abban az esetben a program figyelembe veszi az Elszámolás főkönyvi szám mezőben megadott főkönvi számot és azzal szemben kerülnek feladásra az egyéb gazdasági eseménnyel összefüggő számlatételek.
Távértékesítéssel összefüggő gazdasági esemény számlakészítése:
2021.07.01-től a távértékesítéssel összefüggő ügyletekre vonatkozóan speciálisan az adott tagállam áfa kulcsával kell elkészíteni a számlákat.
Távértékesítéssel összefüggő bizonylat kiállításkor az OSS és a Normál áfa analitikákat kell alkalmazni, áfa kulcsként az érintett tagállamban érvényben lévő áfa kulcsot kell megadni. A program kitöltés bizonylatról művelet alkalmazása esetén, illetve a generáló funkciókból kiállított számlák esetén is ellenőrzi, hogy az ügyfélben megadott típus magánszemély, továbbá az ügyfél országa Magyarországtól eltérő EU tagállam legyen. Más esetben az alapértelmezett analitikák és áfa kulcsok kerülnek ajánlásra.
A legjellemzőbb esetekben webshop-ból beérkező vevőrendelések esetén fordulhatnak elő ilyen jellegű értékesítések. A vevőrendelésen található forrás mezővel lehet megkülönböztetni a távértékesítéssel összefüggő gazdasági eseményeket, ebben az esetben a megadott forrásban található webshop mező értéke igaz. Ezt követően az adott vevőrendelésről készített szállítólevél esetén is a fent említett beállítás kerül ellenőrzésre. Vevőrendelésről és szállítólevélről történő kitöltéskor is megtörténnek az ügyfél adatokra irányuló beállítások ellenőrzései, amennyiben megfelelnek a feltételeknek, akkor a program az ügyfél országának megfelelő áfa kulcsot és az OSS és a Normál áfa analitikát fogja ajánlani számlázáskor.
Végszámla készítésekor, a rögzítést követően a felugró Előlegfoglalás - Előlegszámla elnevezésű ablakban csak olyan számlák közül van lehetőség választani, amelyekben az Áfa analitika 1 OSS típusú. Ugyanez a szabály érvényes a Kapcsolódó esemény fülön történő előleg felhasználás típusú esemény rögzítésekor is. Más analitikájú végszámla készítésekor az OSS analitikával rendelkező előleg számla nem választható ki a Kapcsolódó esemény előleg felhasználás típusú esemény rögzítésekor.
26. Vevőszámla mentésekor, ha olyan termék szerepel a bizonylaton, amelyhez van megadva DRS termék, a program a DRS terméket automatikusan felveszi a számlatételek közé azzal az árral, amely az általános paraméterben megadott ártábla szerinti ára, továbbá a DRS terméknél megjelölésre kerül a normál termék sorszáma a Szűlő tétel mezőben. Ilyen esetben a DRS termék ára levonásra kerül a normál termék árából, hiszen így lesz egyező a végösszeg a korábbi bizonylatokkal (rendelés, szállítólevél), ahol a DRS termék még nem szerepelt.
A visszaváltási díj mennyiségét fixen egészre kerekítjük.
A funkció módosító, vagy lekérdező üzemmódban való indításakor korlátozásra kerülhetnek a bal oldali keresőben megjelenő bizonylatok a felhasználó számára megengedett témaszámok és pozíciószámok szerint. Ezeket a korlátozásokat a Projektkezelés modulban (annak megléte esetén) a Projekt jogosultság funkcióban lehet beállítani!
A toolbar Kapcsolódó analitika (Shift +Ctrl+K) ikonjára klikkelve elindul a folyószámla lekérdezés funkció Ki nem egyenlített számlák üzemmódban és az eredményképernyőn a fókusz rááll arra a bizonylatra, amelyről elindításra került a folyószámla. Ha a program nem találja a folyószámlát, vagy azt a bizonylatot, amelyikről elindításra került a lekérdezés, akkor a következő figyelmeztetést írja ki:
---------------------------
Figyelmeztetés
---------------------------
Nem találom a folyószámlát, vagy azt a bizonylatot, amelyről elindította a folyószámlát.
---------------------------
OK
---------------------------
Módosítás/Lekérdezés esetén nem módosítható.
Felvételkor akkor módosítható ha a sorozat paraméter szerint igaz (VevoSzParSorozat.PiszkozatKeszites=1)
A tartós adathordozók végleges hozzáférhetetlenné tételéhez szükséges adattörlő kódot fel kell tüntetni a vevőszámlában, illetve be kell küldeni az OSA adatszolgáltatásban. Amennyiben ez nem történik meg, akkor a számlázónak heti jelentési kötelezettsége keletkezik a NAV felé.
Ahhoz, hogy feltüntethető legyen a programban az általános paraméterben be kell állítani, hogy mely termékkategóriába besorolt termékek értékesítése esetén kell a korábban betöltött adattörlő kódokat tételenként a számlán megjeleníteni. Itt lehet továbbá azt is megadni, hogy mely ügyfélkategóriába sorolt ügyfelek esetén nincs erre szükség (csak végfelhasználók esetén kell ezt a kódot a vevő számára átadni).
Az NAV-tól igényelt adattörlő kódokat az AdatTorloKodImport.sql import script segítségével végezhetik el.
Számla nyomtatásakor minden tételhez, amely a megfelelő kategóriában van, minden darabjához az adattörlő kód táblából hozzáadunk egy kódot, mely később más tételhez már nem használható fel. (pl.: számlán egy tételen 3 darab azonos adathordozó értékesítése történik, akkor 3 darab kódot használunk fel). A kinyomtatott számla azonosítója bekerül az adattörlő kód mellé a táblába, amelyet a Adattörlő kód lekérdezéssel megnézhetnek. Amennyiben helyesbítéskor/stornózáskor, olyan tétel kerül vissza, melynél volt adattörlő kód megadva, az a kód elveszik és az az adott termék újraértékesítéskor új kódot kap.
Az adattörlő kód egy 16 jegyű kriptográfiai módszerekkel titkosított karaktersor (4*4 karakter elválasztókellel, pl: 12K4-567P-9123-4C67)
Tartós adathordozó értékesítésekor minden darabhoz egy külön adattörlő kódot kell a számlán feltüntetni. Az adattörlő kód nem a termékhez tartozik, hanem az értékesítéséhez. Tehát amennyiben a terméket visszáruként visszaveszik és újra értékesítik, új adattörlő kódot kell adni hozzá.
Kitöltés rendelésről, szállítólevélről, számláról. A részletek a Kitöltés bizonylatról fejezetben találhatók. A művelet sztornó és helyesbítő számlák rögzítésekor nem aktív.
Az aktuálisan kiválasztott számlát paraméterként átadva indítja a Csoportos számlagenerálás funkciót. Kizárólag Normál, Export és Devizás vevőszámla esetében aktív. További információk a művelet leírásában: Csoportos számlázás.
A kitöltött engedmények számától függően egy, vagy két új számlatételt generál. A művelet elindítása után az alábbi párbeszédablakban kell az adatokat megadni.
1. engedmény
Szöveg: 100 karakteres sztring, a számlatételhez hasonlóan két sorban.
Engedmény: százalék
2. engedmény
Szöveg: 100 karakteres sztring, a számlatételhez hasonlóan két sorban.
Engedmény: százalék
Az engedmények a tételek nettó összege alapján áfa-analitika + áfakulcsonként kerülnek legenerálásra a párbeszédablakban megadott szöveggel és a számlaparaméterben szereplő kontírozási szabályokkal. Felvétel üzemmódban, ha utolsó használata után még történik az összegeket érintő módosítás, akkor mentéskor a program rákérdez az engedmények aktualizálására: "Az engedmény művelet utolsó használata óta módosította a tételek összegét. Kívánja az engedmény(ek) értékének aktualizálását? Igen / Nem"
Módosítás üzemmódban a kiválasztott számla állapotát kérdés után visszavontra állítja. A számla akkor vonható vissza, ha még nincs kinyomtatva, nem hivatkozik rá más bizonylat és könyvelés dátuma nem esik lezárt időszakba. A visszavont számla többé nem módosítható, a visszavont számla listán kívül sehol nem jelenik meg. Ezt a műveletet csak akkor használjuk, ha nem a sERPával állítjuk ki a számlákat, hanem csak valamilyen más rendszerben készített számlák rögzítésére használjuk (pl. könyvelőiroda esetében). A művelet csak akkor lesz aktív, ha a Visszavonás menüparamétert Engedélyezettre állítjuk.
Felvétel üzemmódban a kiválasztott számla helyesbítését végzi a művelet. A részletek a Helyesbítőszámla fejezetben találhatók. Azok a számlák helyesbíthetők, amelyekhez még nem kapcsoltunk helyesbítőszámlát, illetve nincsenek visszavonva vagy stornózva, vagy maga a számla nem helyesbítőszámla. (Az a számla is helyesbíthető, amelyet korábban helyesbítettünk, de a helyesbítő számlákat stornóztuk vagy visszavontuk.) Egy számla csak akkor helyesbíthető, ha már ki van nyomtatva.
Módosítás üzemmódban erre az egy számlára végzi el a helyesbítést a művelet. A művelet gomb megnyomása esetén a Vevőszámla funkció felvétel üzemmódra vált és a Helyesbítőszámla felugró ablakában kitölti a Ügyfél és Számlaszám adatokat. Az ablak többi mezője nem került kitöltésre automatikusan, azok egyénileg állíthatók.
Nem nyomtatható típusú számlák esetén a helyesbítő számla rögzítésekor az eredeti (nem nyomtatható) számla módosítását a normál nyomtatható típusú számla helyesbítése szerint tiltjuk, így azonos működést kapunk a két típusú számla esetén. A helyesbítő számla törölhető, amíg nyomtatott állapota nem lesz. Helyesbítő számla törlése után az eredeti (nem nyomtatható) számla ismét módosítható lesz.
Ha az Elhatárolások átvétele jelölőnégyzetben van pipa, akkor a mennyiség módosításának hatására arányosítjuk az elhatárolt összegeket a pozitív tételeken. Ha a Nettó vagy Bruttó egységár változik, akkor az eredeti helyesbített számláról veszi át a program az összegeket. Tételenként meghatározhatjuk az Elhatárolás pipával a fent leírt működést.
„A tétel értéke megváltozik. Kívánja megtartani az elhatárolásokat?”
Ha módosítást végzünk a tételen, de visszaállítjuk az eredeti állapotra:
„A tétel értéke nem változott. Kívánja visszaállítani az elhatárolásokat?”
Ha a jelölőnégyzetben nincs pipa, akkor a pozitív tételek nem kerülnek átemelésre a helyesbítő számlára.
Amennyiben a bizonylaton szerepel megosztás és/vagy elhatárolás abban az esetben a negatív irányú tételeken automatikusan megtörténik a megosztások és elhatárolások átemelése a helyesbítő számlára, negatív előjellel.
Tételenként megjelenik a sorok végén a Megosztás és Elhatárolás jelölőnégyzet. Amennyiben a bizonylaton nem szerepel megosztás és/vagy elhatárolás, a jelölőnégyzet inaktívra vált és nem bekapcsolható.
Helyesbítő számla rögzítésekor a program jelzi, hogy nem jön ki a tétel nettó összege, ilyenkor lehetőség van törölni vagy korrigálni az elhatárolásokat.
Felvétel üzemmódban a kiválasztott számla stornózását végzi a művelet. A számla akkor stornózható, ha már ki van nyomtatva és nem hivatkozik rá helyesbítőszámla, vagy az összes rá hivatkozó helyesbítőszámla stornózva van, vagy vissza van vonva, maga a számla nem visszavont vagy stornózott, valamint a teljesítés és könyvelés dátuma nem esik lezárt időszakba. Ha az előlegszámla felhasználása megtörtént, az előlegszámla nem stornózható, csak a végszámla stornozását követően. A művelet a számlával megegyező, de negatív előjelű számlát generál, amelyben minden dátum az aktuális dátum.
Módosítás üzemmódban erre az egy számlára végzi el a stornót a művelet. A művelet gomb megnyomása esetén a Vevőszámla funkció felvétel üzemmódra vált és a Stornózás felugró ablakában kitölti a Ügyfél és Számlaszám adatokat. Az ablak többi mezője nem került kitöltésre automatikusan, azok egyénileg állíthatók.
Ha olyan számlát stornózunk, amelyben ügyletkód is szerepel, akkor az "Ügyletkód törlése" pipával szabályozhatjuk, hogy az eredeti és a stornó számlából is törlődjenek az ügyletkódok, vagy ha az eredeti számlában 11-es ügyletkód szerepelt, akkor a stornó számlába 21-es kerüljön. Ha az eredeti számlában 11-től különböző ügyletkód szerepelt, akkor a stornó számlában ugyanez fog szerepelni.
Nem nyomtatható típusú számlák esetén a stornó számla rögzítésekor az eredeti (nem nyomtatható) számla módosítását a normál nyomtatható típusú számla stornózása szerint tiltjuk, így azonos működést kapunk a két típusú számla esetén. A stornó számla törölhető, amíg nyomtatott állapota nem lesz. Stornó számla törlése után az eredeti (nem nyomtatható) számla ismét módosítható lesz.
Módosítás üzemmódban be és kikapcsolható a kontírozás (pipa jelenik meg a menüben). Kontírozáskor a program a könyvelés kelte, elszámolási főkönyvi szám és a tételekben a költséghely, témaszám, pozíciószám, árbevétel főkönyvi szám, mezőkön lépked végig (Shift + Tab-bal visszafelé).
Váltja a számlatételben a nettó / bruttó egységár és érték beviteli lehetőséget. Akkor jelenik meg, ha Bruttó módon tudunk adatot bevinni a tételben. Ilyenkor a Nettó látszik a műveletben. A Nettó kiválasztására a számlatételben nettót kell megadni az egységárra, vagy értékre és az engedményre is. A Bruttó kiválasztására a számlatételben bruttót kell megadni az egységárra, vagy értékre és az engedményre is.
A Nettó/Bruttó, Egységár/Érték mezők módosíthatóságát nem csak a műveletben lehet átállítani, hanem a mezőn dupla kattintással is.
Váltja a számlatételben az egységár / érték beviteli lehetőséget. Ha Értéket tudunk bevinni a tételben, akkor az Egységár látszik a műveletben. A Egységár kiválasztására a számlatételben egységárat kell megadni. A Érték kiválasztására a számlatételben értéket kell megadni.
A Nettó/Bruttó, Egységár/Érték mezők módosíthatóságát nem csak a műveletben lehet átállítani, hanem a mezőn dupla kattintással is.
A művelet az ügylet kód megjelenítését szabályozza, de állapotától függetlenül a tételeknél jelenik meg az ügylet kód, ha nem minden tételben egyforma.
A művelet a költséghely megjelenítését szabályozza, de állapotától függetlenül a tételeknél jelenik meg a költséghely, ha nem minden tételben egyforma. Ha a tételekben különböző költséghelyek vannak, akkor mindenképpen a tételekben látszik a költséghely.
A művelet a témaszám megjelenítését szabályozza, de állapotától függetlenül a tételeknél jelenik meg a témaszám, ha nem minden tételben egyforma. Ha a tételekben különböző témaszámok vannak, akkor mindenképpen a tételekben látszik a témaszám.
A művelet a pozíciószám megjelenítését szabályozza, de állapotától függetlenül a tételeknél jelenik meg a pozíciószám, ha nem minden tételben egyforma. Ha a tételekben különböző pozíciószámok vannak, akkor mindenképpen a tételekben látszik a pozíciószám.
A művelet az ügyletkód megjelenítését szabályozza, de állapotától függetlenül a tételeknél jelenik meg az ügyletkód, ha nem minden tételben egyforma. Ha a tételekben különböző ügyletkódok vannak, akkor mindenképpen a tételekben látszik az ügyletkód.
Ki/be kapcsolható művelet. Bekapcsoláskor megjelenik a számlában a Vevő adatai keret hasonlóan a folyószámla nélküli számlákhoz. Arra használhatjuk, ha például egy ügyfél részére elkészült a rendelés, szállítólevél ... de végül más nevére kéri a számlát. Szintén itt mutatjuk meg az ügyfél régebbi adatait, ha az ügyféltörzsben a számla kiállítása óta módosult az ügyfél neve, címe, adószáma... Ha a folyószámla nélküli adatok ki voltak töltve és a műveletet kikapcsoljuk, akkor a folyószámla nélküli adatok törlődnek a számlából. A nyomtatott számlában ezeket az adatokat természetesen már nem tudjuk módosítani, ekkor a művelet inaktív.
Módosító, vagy lekérdező üzemmódban a szűrésnek megfelelően a bal oldali keresőrészen megjelent számlákról nyerhetünk összesítő adatokat. A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Számlaadatok összesítése
Bekapcsolása esetén külön ablakban megjelenik az ügyfél funkcióban a jelen bizonylaton szereplő ügyfélhez felvett megjegyzés. A megjelenő ablak részletes leírása a következő helyen található: Ügyféladatok
A termékhez megadott tulajdonság adatokat mutatja meg. A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Termék tulajdonság adatok
A tételhez megadott szállítólevélen keresztül(cikk), vagy rendelés teljesítésen keresztül(szolgáltatás) kapcsolat rendelésen levő termék tulajdonság adatokat mutatja meg.. A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Rendelés tulajdonság adatok
A tételhez megadott szállítólevélen keresztül kapcsolat szállítólevélen levő termék gyártási szám tulajdonság adatokat mutatja meg.. A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Gyártási szám tulajdonság adatok
A kiválasztott termékhez tartozó mértékegység átváltási táblázatba felvett mennyiségi egységekben bevihetők a mennyiségek, majd jóváhagyás után átváltva beírja a program a tétel mennyiségbe a kapott eredményt.
A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Átváltás
Hatására kapcsolódó funkció jelleggel elindul a vevő rendelés bevitel a számlához kapcsolt szállítólevélben (-levelekben) szereplő rendelésszámra (ha több van, akkor előtte külön ablakban ki lehet választani a rendelést, ha egy vevő rendelésszám sincs, akkor hibaüzenetet kapunk). A rendelésben csak további adat módosítás lehetséges.
A számla paraméter megosztás fülén felvett adatok alapján a kiválasztott vagy az összes tételhez megosztást generál. Hasonlóan a megosztás kézi felvételéhez, csak azokat a dimenziókat (költséghely, témaszám, pozíciószám) tölti ki, amelyek a tételben üresek. Ha a megosztásban a százalékok összege 100, akkor a legnagyobb abszolút értékűek közül sorrendben az utolsót úgy kell kerekíteni, hogy együtt kiadják a tétel megosztandó értékét. A megjelenő ablak részletes leírása a következő helyen található: Megosztás generálás
A művelet a költségmegosztás generálás funkciót indítja el erre az egy számlára. A művelet csak akkor indítható el, ha a számlában még nem módosítottunk, (nem aktív a rögzítés gomb) vagy a módosításokat már rögzítettük.
A párbeszédablakban megadottak szerint elhatárolás tételeket generál. A művelet csak akkor aktív ha az elhatárolás engedélyezett a sorozatban, és a Tétel fül van kiválasztva. A művelet futtatása minden esetben felülírja a már korábban rögzített vagy generált elhatárolás sorokat. A program csak egész hónapokra generál, tört hónapokat nem kezel.
Vevőszámla esetén a következő áfa analitika 1 értékek esetén nem történik meg az elhatárolás generálása: Térítésmentes átadás - ÁFA megfizetésével, Áfa számla.
Szállítószámla esetén a következő áfa analitika 1 értékek esetén nem történik meg az elhatárolás generálása: VPOP áfa egyéb, VPOP áfa - EU, Áfa számla.
A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található:Elhatárolás generálás.
A tétel fülön állva Felvétel, vagy Módosító üzemmódban aktív a művelet, amelynek a bekapcsolásakor a művelet neve mellett megjelenik / eltűnik egy pipa. Bekapcsolásakor a tétel fül első mezője a Gazdasági esemény mező lesz, amelyben választhatunk a Gazdasági esemény törzsbe felvett események közül. Export esetén olyan gazdasági esemény nem választható, melyben van megadva Áfa főkönyvi szám.
Felvétel üzemmódban aktív a művelet akkor, ha a kommunális üzemeltetés modult is tartalmazza a megvásárolt licensz. Hatására megjelenik egy ablak, amelynek a Költséghely fülén kiválasztható egy költséghely. Költséghely választás után a Szerződés gombbal a Szerződés fülre lépve megjelennek azok a kommunális üzemeltetés szerződések, amelyekben szereplő ingatlanokra, vagy azok albetéteire az előző fülön megadott költséghely van beállítva. Ezek közül a megjelenő szerződések közül rá kell állni a megfelelőre és OK gombot nyomva ez alapján a szerződés alapján kitöltésre kerül a vevőszámla ügyfél mezője.
Működése megegyezik a jelenlegi ár mezőn történő értékajánlással, csak a művelet nem egy tételen ajánlja újra az árat hanem a bizonylat összes tételén. Ha Vevőcsoport ár jut érvényre és negatív mennyiség van a tételben, akkor pozitívnak vesszük és úgy ajánlunk árat.
A művelet a részletek magadását könnyíti meg. Ha a fizetési módban a "Kézi részlet megadás" pipa igaz értékre van beállítva, akkor a számla lezárásakor automatikusan elindul a művelet. Induláskor a számla előleggel csökkentett összegét a fizetési módban megadott algoritmus szerinti részletekre bontja. Az azonnal fizetett összeg mezőben megadott részlet az előleggel együtt a számla kelte napjára kerül. A többi részlet módosításakor bármelyik részletet módosítva a további részletek is ugyanígy módosulnak. Ha az azonos részletek pipa be van jelölve, akkor a részletek összege nem módosítható, ekkor a Több részlet és Kevesebb részlet gombokkal a részletek számát módosíthatjuk.
A megjelenő párbeszédablakon kiválasztott bizonylatszámú számla adatai kerülnek átadásra Word-be. A művelet akkor aktív, ha a Vevőszámla adatok exportálása MS Office Wordbe funkció benne van a felhasználó által használt menüben.
A művelettel a begenerált visszaváltási díjak törlésére van lehetőség. Újraszámolja az árat és a törölt göngyöleg tétel árát hozzáadja a termékhez. A művelet csak a mentett bizonylaton indítható el.
Elérhető: Műveletek / Generálás / Visszaváltási díj törlése (DRS)
Csak azokon a számlákon állva jelenik meg, amelyeknél a vevőszámla-paraméterben a Faktorálható mező(I/N) be van pipálva. Az itt kiválasztott beállításokkal készül faktorszámla erről a számláról.
Név: A vevőszámla-paraméterben a Faktorálás fülön megadott ajánlások közül lehet választani.
Számlasorozat: Azt a számlasorozatot kell kiválasztani, amelyben generálódni fog a számla. Itt csak azok választhatók ki amelyekhez valamely faktorálás számlatípus (Faktor, Devizás faktor) ki van választva a vevőszámla-paraméterben. (A beállítástól függ, hogy milyen típusú számla fog generálódni, ha mind a kettő ki van pipálva, akkor a bizonylat devizanemétől).
Faktor cég: Ügyfél akinek a nevére generálódik a számla. Az ügyféltörzsben az ügyfél típusát meg kell adni a sikeres kitöltéshez. (Belföldi illetve Külföldi vevő pipa használata)
Fizetési mód: Fizetési mód választás.
Számlatétel szövege: Az itt begépelt szöveg jelenik meg a generálódott számla tétel fülén a szöveg mezőbe.
Összeg: Automatikusan töltődik ki a faktorálandó számla egyenlegével. Itt megadhatjuk, hogy mekkora összeget szeretnénk faktorálni.
A művelet az ÁfaAnalitika1 = Speciális. esetben választható. A megjelenő párbeszédablakban beírható a beszerzési érték, amely alapján a párbeszédablakban kiszámítjuk a különbözetet és az abban lévő áfa tartalmat. A párbeszédablak alján gombok: Rögzítés, Mégsem. Ha a különbözet negatív, akkor az adó alapja 0 lesz, ezért ebben az esetben már a panelen 0-t mutat a program a különbözet mezőben és az abból számolódó mezőkben. Lásd még: Speciális Áfa kiszámítása
A megjelenő "Ügyfélkártya bekérés" párbeszédablakon megadhatunk egy azonosítót, amely alapján a program az Ügyféltörzsből az ügyfélkártya mező értéke (Általános és telephely füleken egyaránt keres.) alapján beazonosítja az ügyfelet. Ha több ügyfélhez, vagy több ügyfél telephelyhez van megadva a keresett ügyfélkártya azonosítója, akkor megjelenik egy az ügyfélkódot, -nevet és telephelykódot, -nevet tartalmazó "Ügyfélkártya találat" párbeszédablak, ahol a több találatból kiválasztható a megfelelő. Ha nincs több találat, akkor nem jelenik meg ez az ablak, hanem a megtalált ügyfél és annak telephelye (ha a telephelyhez volt felvéve az ügyfélkártya száma) beírásra kerül a vevőszámlába. Vonalkódolvasóval beolvasva az ügyfélkártyát az előbb leírttal hasonló működést érhetünk el. A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Ügyfélkártya bekérésÜgyfélkártya találat.
Az eladási árak jelennek meg egy táblázatban. Az árrés oszlopot a beszerzési árhoz viszonyítva számítja, az engedmény oszlopot az Ármeghatározás -> Referencia árhoz viszonyítja. (A táblázat megjelenítése menü paraméterrel tiltható.)
A művelettel módosítás üzemmódban a még ki nem számlázott késedelmi kamatokat számlázhatjuk. Először egy ablakban megjelennek a számlázható késedelmi kamatok, majd az itt kiválasztottakból egy számla tételt készít a program a számla paraméterben megadottak szerint.
A művelettel ki/be kapcsolhatjuk a módosító és lekérdező üzemmódban megjelenő ablakot, amely a főkönyvből a bizonylatra vonatkozó könyvelési sorokat jeleníti meg. Ha a pénzügyi évben be van állítva az automatikus feladás, akkor a felvett bizonylatok könyvelése módosító vagy lekérdező módban azonnal megtekinthető. A művelet kiválasztásának hatására megjelenő ablak részletes leírása az alábbi helyen található: Főkönyvi napló lekérdezés.
A művelettel közvetlenül megnyitható a bizonylat Fejléc fülének Irat táblázatába felvett iratok első iratoldala. A megnyíló Irat funkció Irat fülére kerül a fókusz, így azonnal olvashatóvá válik maga a csatolt irat. Működése megegyezik az Irat mezőn nyomott jobb egérgombra legördülő menüben választott Iratoldal megnyitása (Alt+K) menüével.
Bekapcsolása esetén külön ablakban megjelenik az kapcsolódó bizonylatokon (szállítólevél és rendelés) szereplő megjegyzés(fejléc tétel). A megjelenő ablak részletes leírása a következő helyen található: További adat megjegyzései
Felvétel üzemmódban aktív a művelet. Az xml fájl kitallózását követően az adatok betöltésre kerülnek az xml-ből. A program elmenti az adatokat, és a párbeszédablakon megmutatja a felvett számlákat.
Egyszerre több számlát is lehet felvenni, ebben az esetben felvétel után, az utolsó felvett számlára áll rá módosítás üzemmódban.
Az ügyfél azonosítás sorrendje a következő:
- Ha a betöltendő ügyfél közösségi adószáma vagy adószáma egyezik egy sERPa-s telephely EU adószámával, akkor ezt az ügyfelet és telephelyet fogjuk használni. Duplikáció esetén, ha azonos az ügyfél neve a telephely nevével, akkor a névnek megfelelő adatokat részesítjük előnyben. (akkor lehet gond, ha még ebből is több rekord van?!).
Amennyiben nincs meg az ügyfél, akkor további vizsgálat történik:
- Ha a betöltendő ügyfél adószáma azonos egy sERPa-s ügyfél adószámával, akkor duplikáció esetén a betöltési prioritás a következő szerint történik: Előbb Számla név, majd Hosszú név, végül Név egyezőség alapján azonosítunk ügyfelet. Amennyiben az EU adószám is megvan, még erősebb a kötés (ha így sincs talált, akkor csak adószám egyezőség alapján töltjük be az ügyfelet, de az adószámnak mindig stimmelni kell).
Amennyiben így sincs meg az ügyfél, akkor további vizsgálat zajlik le:
- Ha a betöltendő ügyfél közösségi adószáma vagy adószáma egyezik egy sERPa-s ügyfél EU adószámával, akkor ezt az ügyfelet fogjuk használni. Duplikáció esetén az előző prioritások érvényesülnek (számla név, hosszú név, név).
Végül, ha továbbra sincs ügyfelünk, akkor:
- Csak Számla név, Hosszú név, majd Név alapján keresünk ügyfelet, akkor ha a betöltendő ügyfélnek nem lett megadva semmilyen adószám vagy a sERPa-s ügyfélnél hiányzik az adószám. (telephelynél mindig kell EU adószám, mert nélküle nagy kavar lehet, és az exportunk esetén is csak ebből azonosítható, hogy telephelyünk volt).
A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: NAV XML import
Devizás vevőszámla importálásakor a Kerekítés és áthárított áfa fülön az Áthárított mezőbe az XML-ben található összesített adoertek mező értéke kerül kitöltésre.
A művelet csak Lekérdezés és Módosítás üzemmódban aktív. A gomb megnyomására a háttérben új felvételre áll a program, elindul a kitöltés bizonylatról művelet annak a számlának az adataival amelyen állt a felhasználó, majd az alábbi beállításokkal kitöltésre kerül a számla. A végén felvételben áll a program a kitöltött számlával várva a mentésre.
-Számla másolás-
A Fejléc megjegyzés nyomtatása öröklődik a bizonylatból amelyet másolunk.
A főkönyvi számok másolásra kerülnek az eredeti számlából, kivéve, ha a főkönyvi szám már nem érvényes. Ekkor az utód főkönyvi szám kerül a bizonylatba, ha nincs utód főkönyvi szám akkor üresen marad a mező.
A számla másolásnál ha felvétel közben módosítom a fizetési módot, számla típust, áfa analitikát, terméket, ügyfelet (vagy bármit, ami miatt le fog futni az ajánlás), akkor:
1. ha még nem módosítottam kézzel a mezőt és a mező nem kapott értéket a számla másolásnál sem, akkor felülírjuk az ajánlásból kapott értékkel
2. ha kézzel megváltoztattam egy főkönyvi számot, dimenzió értékét másik értékre, akkor ahhoz nem nyúlunk, nem írjuk felül az ajánlásból kapott (akár üres) értékkel
3. ha kézzel megváltoztattam egy főkönyvi számot, dimenzió értékét úgy, hogy üres lesz a mező, akkor beírjuk az ajánlásból kapott értéket
Az Előlegszámla típusa átemelésre kerül az előzmény számláról.
helyesbítőszámla felvételekor, ha a számla paraméterben be van állítva a "Szállítólevél generálás számla helyesbítéskor" és a rendszernek nincs elég adata a végrehajtáshoz akkor ezzel az ablakkal történik a szükséges adatok bekérése.
A program csak azoknak a tételeknek a szállítólevél karbantartását kezeli, ahol az előzményben nincs a számlatétel és a hozzárendelt szállítólevél tétel vagy tételek között cikk kódbeli, mennyiségbeli vagy értékbeli eltérés.
Az egyes esetekben az alábbi algoritmusok kerülnek alkalmazásra:
Mennyiség csökkentése
Egy - kiadásra hivatkozó visszáru típusú - szállítólevél tétel generálódik, melyre hivatkozik a helyesbítőszámla negatív és pozitív tétele is.
Mennyiség növelése
Egy szállítólevél tétel generálódik, melyre hivatkozik a helyesbítőszámla pozitív és negatív tétele is.
Érték helyesbítése
Egy kiadásra hivatkozó visszáru típusú és - ugyanolyan mennyiséggel, de a módosított értékkel - egy normál típusú szállítólevél tétel generálódik. A helyesbítőszámla negatív tétele a visszáru típusú, a pozitív tétele a normál típusú szállítólevél tételhez kapcsolódik.
Cikk cseréje
Egy kiadásra hivatkozó visszáru típusú és - másik cikk kóddal - egy normál típusú szállítólevél tétel generálódik. A helyesbítőszámla negatív tétele a visszáru típusú, a pozitív tétele a normál típusú szállítólevél tételhez kapcsolódik.
Cikk bontása
Egy kiadásra hivatkozó visszáru típusú és - kétféle cikk kóddal - egy normál típusú szállítólevél tétel generálódik. A helyesbítőszámla negatív tétele a visszáru típusú, a pozitív tétele a normál típusú szállítólevél tételhez kapcsolódik.
Rögzítéskor a tranzakcióban a Hitelkeret ellenőrzés tárolt eljárással kerül ellenőrzésre, hogy az ügyfél túllépte-e a hitelkeretét. Ha igen, akkor az alábbi üzenetet kerül kiírásra:
Hiba
---------------------------
Hitelkeret túllépés! Az ügyfél csak készpénzért vásárolhat.
A számlában szerepel negatív előjelű számla tétel amelynek áfakulcsa jelenleg nem érvényes, de az áfa analitika2 nem "Korábbi időszak helyesbítése" a tételben.
Mentés előtti ellenőrzés. Ha a számlában szerepel olyan tétel amelyben AfaAnalitika1 = Fordított és az ügyfélnek nincs adószáma, vagy az adószámának 9. számjegye 1 és az Ügyféltörzsben a Gabona, vas fordított áfa mező értéke nem igaz, akkor hibaüzenetet küldünk: "A számlában fordított áfa van, de az ügyfél adószáma és/vagy fordított áfás beállítása nem megfelelő"
Módosítás módban, ha olyan számla tételben, amelyhez tartozik termékdíj/EPR részletezés, módosul a termék vagy a mennyiség akkor mentés előtt kérdést kapunk a programtól:
"Termékdíjat/EPR-díjat tartalmazó tétel is módosult. Kívánja a termékdíj/EPR-díj részletezés újra számolását?"
Igen választásakor a program mentés előtt törli a módosított tételekhez tartozó termékdíj/EPR részletezéseket, amelyeket így a mentés újra kiszámol.
A "Készpénzforgalom-túllépés" menüparaméter beállítása után történik meg az ellenőrzés. Ha a lezárásA számla nyomtatásakor még a nyomtatás gombra kattintva, de a nyomtatás megkezdése előtt a készpénzes forgalom túllépése hibaüzenettel tér vissza akkor a paraméter beállítása szerint van, vagy nincs lehetőség a rögzítésre.
Ha a pénzforgalmi áfa = 1 és van olyan tétel, ahol AfaAnalitika1 = Fordított akkor a program a következő hibaüzenetet jeleníti meg: "A számla tételek között szerepel olyan, amely fordított áfát tartalmaz, ebben az esetben a fejlécben nem helyes a pénzforgalmi áfa bejelölése. A számla nem menthető."
Az ellenőrzés azt ellenőrzi, hogy a számla fejlécben és a tételben szereplő főkönyvi számok a könyvelés dátumon érvényesek-e, illetve a tétel áfa főkönyvi szám az áfa dátumon érvényes-e?
A számfejtésben lévő összeg és a kapcsolódó esemény összege meg kell egyezzen, a számfejtés összegek és a kapcsolódó események között egy-egyes kapcsolat van.
Az ellenőrzés azt ellenőrzi, hogy a bevitelben megadott végösszeg és a számla tételek bruttó összege eltér-e egymástól. Eltérés esetén a Végösszeg kerekítés korrigálása menüparaméter beállítása esetén kerekítés eltérést vesz fel a számlába (leírása a menüparaméternél).
A leírás értékvesztésből típusú kapcsolódó eseményekben leírt összeg nem haladhatja meg a korábban felvett értékvesztések összegét. A bizonylat nem menthető.
Skontó csak pozitív, és negatív végösszegű számlához generálódik, a helyesbítéskor ha a végösszeg nulla, akkor nem generálódik, és nem is menthető. A bizonylat minden esetben menthető, kivétel amennyiben valaki mégis kézzel felveszi a skontót 0 végösszegű számlához, akkor a bizonylat nem menthető.
A negatív végösszegű helyesbítő skontós számlánál, ha a helyesbített számla részben vagy teljesen ki van egyenlítve. Javasoljuk a kiegyenlítés ellenőrzését.
Amikor a számla paraméterben a megosztás ÁFA módosítás mező értéke igaz, akkor a megosztások nettó értékétől arányosan eltérhet az áfa értéke, ebben az esetben a rendszer figyeli, és figyelmeztetést küld, ha az áfa összértéke a megosztás fülön nem egyezik meg a tételben található áfa értékével.
A vevőszámla nyomtatásakor történik egy ellenőrzés, amikor a teljesítés kelte dátum nem esik bele felvett pénzügyi évbe, olyankor a program figyelmeztet, hogy a számla nem nyomtatható.
A felület megnézi, hogy a lemásolt számla típusa engedélyezve van-e a készülő számlánál beállított számla paraméterben. Ha nincs engedélyezve, akkor jön a hibaüzenetet: "A lemásolt számla típusa nincs engedélyezve a kiválasztott számla paraméterben!", és a számla nem menthető, különben a mentés megtörténik.
Az ellenőrzés akkor jön elő, amikor a vevőszámla paraméter funkcióban a kiválasztott sorozaton tiltott az e-számla felvétel, azonban a kiválasztott ügyfélnél be van pipálva az e-számla pipa. Vagy a másik lehetőség amikor előjön amikor a vevőszámla paraméter funkcióban a kiválasztott sorozaton kötelező az e-számla felvétel, azonban a kiválasztott ügyfélnél nincs bepipálva az e-számla pipa.
Lehetséges válaszok:
Igen - Igen esetén a program ABC sorrendben az első olyan számlasorozatot ajánlja be, amely megfelel a felvenni kívánt számlatípusnak és az ügyfélnél beállított e-számla értéknek. Számlaképlet menüparaméter alkalmazása esetén az ellenőrzés és az ajánlás csak azok között a sorozatok között fut le, amelyek a szűrésben megtalálhatóak.
Amennyiben egyetlen számlasorozatnak sem felel meg a feltüntetett szűrés, akkor a felhasználónak kell kiválasztania a számára megfelelőt.
Nem - Nem esetén a program folytatja a megkezdett számla felvételét, melyet a sorozat alapján dönt el, hogy e-számlás lesz, vagy nem. Azaz, amennyiben a sorozatban kötelező az e-számla, akkor az ügyfél beállításától függetlenül e-számla lesz, és amennyiben a sorozaton tiltott az e-számla, hiába van az ügyfél törzsben bepipálva a kiválasztott ügyfélnél az e-számla pipa, a vevőszámla nem lesz e-számlás.
Amennyiben egy számla láncolatban nyomtatandó számla található, a program nem enged a láncolathoz új számlát rögzíteni. A felhasználónak előbb ki kell nyomtatnia a sorrendben következő számlát, csak ezt követően tud az ügylethez új számlát rögzíteni. Például: Egy eredeti számlát lehelyesbítünk, mindkét számla nyomtatott álapotú. Majd a helyesbítő számlát lesztornózzuk, a sztornó számla nem kerül kinyomtatásra. Ezt követően az első számlát újból helyesbítenénk, de a program nem engedi meg a rögzítést, mivel a sztornó számla nem nyomtatott.
Ha egy számla Visszautasított, hibás állapotú, nem kerül be a NAV rendszerébe. Ilyen esetben a stornó vagy a helyesbítő számla sem kerül be az adatszolgáltatásba.
Előlegszámla sztornózásakor a program egy eldöntendő kérdést tesz fel. Nyomógomb: Igen/Nem
Igen választása esetén az eredeti (sztornózott) számla azonos számlaszámú kivonatára, vagy azonos pénztárú pénztárbizonylatára, az eredeti számlával megegyező dátumon generál negatív előjelű előlegszámla-kiegyenlítés tételt. A számla bizonylatszáma minden esetben a sztornó számla bizonylatszáma lesz.
Kapcsolódó eseménnyel történő kiegyenlítés során az egyéb fizetési eszköz automatizálással beállítható, hogy a számla rögzítését követően a kapcsolódó esemény automatikusan generálásra kerüljön.
(Engedélyezett / Figyelmeztetéssel / Jóváhagyással / Tiltott) A paraméterrel engedélyezhetjük azonos (kézi) számlaszámú számlák felvételét. A KeziSzamlaszam mező adattartalmának az egyediségét ellenőrzi az összes számla körében.
(Érték, Normál) Az ár meghatározás táblában megadott nevet lehet beállítani. Meghatározza az árképzést. Az ár meghatározás táblában található nevet lehet beállítani vele, az alapértelmezés: Normál.
(Telephelykód/Termékkód/Ügyfélkód/Témaszámkód) A kiválasztott Érték után beírhatunk egy képletet, ebben az esetben csak a képletnek megfelelő bizonylatokat kezelhetünk a menüponttal. Ha egy konkrét kódot írunk be, akkor az érintett mező értéke nem módosítható a bevitelben. Képlet vagy egy érték adható meg, ez utóbbi esetben nem lehet a mezőt módosítani.
Metal-Art megadása esetén a Metal-Art specifikus árbevétel főkönyvi szám kontírozást és megjegyzés képzést is elvégzi a program a Metal-Art modul Paraméter funkciója alapján.
(Engedélyezett / Tiltott / Figyelmeztetéssel / Jóváhagyással) Egy Normál tételt generál, és ennek a tételnek az egységára a szállítólevélben lévő tételek értéke egy összegben.
Engedélyezett / Tiltott Beállítása esetén a program figyelmeztet a mentendő számlához a szállítólevélen keresztül kapcsolódó rendelések fizetési módjának és határidejének a számlában megadottól való eltérésére.
(Igen/Nem) Ha a vevőszámla- tétel - további adatokban az elhatárolások összege eltér a számla végösszegétől, akkor Igen állás esetén figyelmeztet a program a bizonylat lezárása előtt.
(Engedélyezett / Tiltott, Engedélyezett) Engedélyezett esetben a számla lezárásakor figyelmeztetést kapunk, ha a számlához kapcsolódik szállítólevélen keresztül vevő rendelés, és a rendelésben szereplő fizetési mód, vagy fizetési határidő eltér a számlában szereplőtől.
(Engedélyezett / Tiltott / Jóváhagyással, Tiltott) A menüparaméterrel annak ellenőrzését szabályozhatjuk, hogy a gyűjtőszámla tételeinek dátumai (a hozzá kapcsolódó szállítólevelek dátumai) eshetnek különböző hónapokba vagy egy hónapon belül kell legyenek. (A jelenleg érvényes törvények szerint egy hónapba kell essenek.)
(Összes tétel / Módosított tételek, Összes tétel) A paraméter azt szabályozza, hogy helyesbítőszámla készítéskor az eredeti számla összes tétele bekerül-e a helyesbítőszámlába, vagy csak azok, amelyekben módosítás történt.
Ez a paraméter szabályozza, hogy az aktuális menüben, az alábbi funkciókban rögzítéskor a "Kerekítés és áthárított áfa" fülön megadott Kerekítéseltérés mezőben bevitt kerekítés összeg, amelynél nagyobbat összeget ne lehessen rögzíteni.
A Cégfüggő menüparaméter = Metal-Art beállítása esetén használja a program arra, hogy meghatározza a vevőszámla kontírozás mely Metal-Art paraméter (Metal-Art modul / Struktúra / Paraméter) szerint történjen, illetve a színsúly számítás mely szabály szerint legyen kiírva.
Automatikus módosítás / Nincs módosítás/Figyelmeztetés) Nincs módosítás esetén nem történik semmi, Automatikus módosítás esetén a kapcsolt mennyiséget a Számla tétel mennyiség és szállítólevél tétel mennyiség közül a kisebbre kell módosítani, Figyelmeztetés esetén figyelmeztetni kell, hogy "A számlatételhez kapcsolt szállítólevelek kapcsolódó mennyisége eltér a számlatétel menyiségétől.", Mégsem/OK gombok
Tiltott esetben a Vevő vagy Szállító számla tételéhez kapcsolt szerződésnél megadott érték nem kerül ellenőrzésre, azaz nem küldünk figyelmeztetést akkor, ha a szerződéstételhez nagyobb értéket adunk meg, mint a számlatétel nettó értéke.
(Engedélyezett / Tiltott, Engedélyezett) Tiltott esetben felvételkor a megajánlott rendszerdátumot, illetőleg módosításkor a számlában lévőt nem lehet módosítani.
(Engedélyezett / Tiltott) Engedélyezett beállítás esetén a Számla másolás művelet használatakor megjelenik a Kitöltés bizonylatról művelet párbeszédablaka. A megjelenő panelen annak a számlának az ügyfele és bizonylatszáma kerül kitöltésre, amelyikről a számla másolás művelet elindításra került.
Tiltott beállítás esetén a párbeszédablak nem jelenik meg és a számla kitöltés a háttérben történik meg a korábban már említett alapértelmezett beállításokkal. Itt nem kerül figyelembe véve a Kitöltés bizonylatról művelet párbeszédablakának egyedi, felhasználó szerinti beállítása.
(Érték, Normál) Hatására a megadott vevőszámla-paraméterben beállítottak szerint működik a funkció. A továbbterhelés gridben a szállítószámla-paramétert is jelenti.
A vevőszámla-paraméter neve, az alapértelmezés: Normál.
(Engedélyezett / Tiltott / Figyelmeztetéssel / Jóváhagyással) A paraméterrel szabályozhatjuk, hogy egy szállítólevelet csak egyszer lehessen kiszámlázni, valamint a kiszámlázott szállítólevél kapcsolatot ne lehessen módosítani.
(Engedélyezett / Tiltott, Engedélyezett) Tiltott esetén számlaként nem nyomtathatunk a funkcióból (számla másolat, ellenőrző lista ... nyomtatható ebben az esetben is).